Ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να ακολουθήσει τον υψηλό ρυθμό

Αθλητικα

Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού δεν είναι σε θέση να φανούν ανταγωνιστικοί. Ο Μίτσελ έκανε το λάθος και στο δεύτερο ημίχρονο κοίταξε τη βαθμολογία, πείραξε την τακτική του, έβαλε στο κέντρο τον ανέτοιμο Μαρσέλο και έκανε εύκολο το έργο των παικτών της Καραμπάγκ. Γράφει ο Τσάρλυ.

Ο Ολυμπιακός είναι ξεκάθαρο πως δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστικός στα παιχνίδια του ομίλου του Europa League, επίσης εύκολα γίνεται κατανοητό πως το πρόβλημα της ομάδας δεν είναι ο προπονητής, δεν ήταν ο Κορμπεράν και τώρα δεν είναι ο Μίτσελ.

Εύκολα μπορεί να βρει κανείς λάθη στις αποφάσεις που πήρε ο Μίτσελ στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και ευθύνες προπονητή για την εικόνα της ομάδα στην εποχή του Κορμπεράν. Η αλήθεια, όμως, είναι πως στα παιχνίδια του ομίλου υπάρχει σοβαρό πρόβλημα φυσικής κατάστασης.

Όλοι οι ποδοσφαιριστές ήταν πιο αργοί από τους αντιπάλους τους

Οι ερυθρόλευκοι ποδοσφαιριστές δεν έχουν τα τρεξίματα των αντίπαλων τους. Βλέποντας την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου με την Καραμπάγκ εύκολα καταλάβαινες πως όλοι οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού είναι πιο αργοί από τους αντιπάλους τους.

Ήμασταν live στο δεύτερο ημίχρονο στην εκπομπή Game Night και αυτό που μου ήρθε στο μυαλό βλέποντας την εικόνα του αγώνα και είπα στον Παντελή Βλαχόπουλο ήταν πως αν έβαζε κάποιος τους 22 ποδοσφαιριστές στη μία γραμμή του τέρματος και τους ανάγκαζε να τρέξουν στην απέναντι εστία, όταν θα τερμάτιζαν και οι 11 ποδοσφαιριστές της Καραμπάγκ οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν θα είχαν φτάσει στην αντίπαλη περιοχή.

Ήταν ξεκάθαρο αυτό από την εικόνα των ποδοσφαιριστών στο δεύτερο ημίχρονο. Ακριβώς ίδια ήταν η εικόνα και με τη Φράιμπουργκ, αλλά και με τη Ναντ, με τη διαφορά πως οι Γάλλοι δεν είχαν ποιότητα σε παιχνίδι μικρού χώρου και ο Κορμπεράν σε εκείνο το παιχνίδι είχε πολύ χαμηλά τις γραμμές του.

Όταν ένας προπονητής κατεβάζει στο γήπεδο ποδοσφαιριστές που δεν μπορούν να ακολουθήσουν τα τρεξίματα των αντιπάλων τους, δεν μπορεί να παρουσιάσει οτιδήποτε ανταγωνιστικό.

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να πάει σε παιχνίδι μισού γηπέδου, δηλαδή να κλειστεί στο καβούκι του και να κάνει τον σταυρό του για να μη δεχτεί νωρίς το πρώτο τέρμα.

Η καταστροφική απόφαση του Μίτσελ

Ο Μίτσελ είχε στο μυαλό του τη βαθμολογία, καθώς ήξερε πως η ισοπαλία δεν τον βολεύει και πήρε τη λανθασμένη απόφαση, όπως αποδείχτηκε, να χαλάσει το σχέδιό του στο δεύτερο ημίχρονο για να κυνηγήσει τη νίκη.

Η αλήθεια είναι πως ως έμπειρος προπονητής δεν δικαιολογείται. Βλέπετε, το γήπεδο φώναζε πως οι Αζέροι έχουν περισσότερες δυνάμεις και είχαν δείξει και στο παιχνίδι με τη Ναντ τι μπορούν να κάνουν πιέζοντας ψηλά.

Με αυτόν τον τρόπο άλλωστε είχαν επικρατήσει 3-0 της Ναντ, βάζοντας και τα τρία τέρματα από το 60ό έως το 72ο…

Διαβάστε τη συνέχεια: sport24.gr