Ο Ολυμπιακός βιάστηκε να κερδίσει και έχασε πάλι με τον ίδιο τρόπο

Αθλητικα

Δεν έμαθε το μάθημα του ο Ολυμπιακός και ο Γιάννης Φιλέρης γράφει για την ήττα στο Τελ Αβίβ, που δεν τον εκτροχιάζει μεν, μπορούσε σίγουρα να αποφευχθεί δε. Τα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ ήρθαν όλα μαζεμένα…

Εντάξει δεν θα κερδίσει όλα τα ματς εκτός έδρας ο Ολυμπιακός, αλλά τέτοιες ήττες όπως αυτή στο Ισραήλ, καλό θα είναι να τις αποφύγει στο μέλλον. Η καυτή έδρα της Μακάμπι εξερράγη στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι έβγαλαν όλη την ενέργεια τους και ανέτρεψαν ένα ματς από το -11 ενώ όλα έδειχναν (μέχρι το 30) ότι το ματς πήγαινε στα μέτρα των “ερυθρολεύκων”.

Για να φύγει κανείς νικητής απ’ αυτό το γήπεδο το -11, πρέπει να το κάνεις -20, βάζοντας όχι φρένο, αλλά χειρόφρενο στον ενθουσιασμό και στη λάβα που μεταφέρει η εξέδρα στον αγωνιστικό χώρο και ανάποδα. Ο Ολυμπιακός όμως “βιάστηκε” να νικήσει και στο τέλος έχασε.

Την ώρα που έπρεπε να συγκρατήσει τον δικό του ενθουσιασμό, να προστατεύσει την μπάλα, να βγάλει ίσως ακόμη περισσότερη δύναμη απ’ όση στην σπουδαία τρίτη περίοδο, που τον είχε βάλει σε θέση οδηγού, έδωσε όλα τα δικαιώματα. Το 13-2 (που εξελίχθηκε σε ένα 20-5) της ισραηλινής ομάδας έφτανε να γυρίσει το ματς και μαζί με τον κόσμο της να πάρει μια “πολύ μεγάλη νίκη απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα”, όπως είπε ο Όντετ Κάτας μετά τον αγώνα.

Τα λάθη ήρθαν όλα μαζεμένα. Κι αν ήταν μόνο ο Κάναν, που έκανε δυο αντιαθλητικά και αποβλήθηκε από το ματς, πάει κι έρχεται. Ο Αμερικανός φροντίζει να ρίχνει κάθε φορά το γάλα από την καρδάρα.

Απαρατήρητος στο πρώτο επτάλεπτο που έπαιξε, βελτίωσε πάρα πολύ το παιχνίδι του στην τρίτη περίοδο, σκοράροντας 4 πόντους, παίζοντας καλές άμυνες, παίρνοντας ριμπάουντ, δείχνοντας πολύ ενεργός πάνω στο παρκέ. Τα δυο φάουλ, όμως; Ειδικά για το δεύτερο, όταν έχασε την μπάλα και κράτησε από το χέρι τον αντίπαλο του δεν είχε κανένα λόγο να το κάνει. Πήγε στα αποδυτήρια, στερώντας από την ομάδα του ένα παίκτη στο ροτέισον.

Προς στιγμήν ο Ολυμπιακός δεν έδειξε να επηρεάζεται, μπορεί να έφαγε τέσσερις συνεχόμενους πόντους, αλλά επέστρεψε περνώντας 3:04 πριν από το τέλος του δεκαλέπτου με +11 πόντους. Φαίνεται όμως ότι τα λάθη και οι επιπολαιότητες δεν έμειναν με τον Κάναν στα αποδυτήρια, αλλά δραπέτευσαν για να “αλλάξουν” το ματς. Οι “ερυθρόλευκοι” αντί να σιγάσουν το Γιαντ Ελιάου, έβαλαν από μόνοι τους το φιτίλι για να ανάψει η πυρίτιδα της κερκίδας.