Μουντιάλ: Πόσο τραγική ήταν η Ελλάδα στην Αμερική το 1994;

Αθλητικα

Ο Θέμης Καίσαρης έχει τα δεδομένα και τα γραφήματα της Opta και αναλύει 28 χρόνια μετά τι πραγματικά έκανε η Ελλάδα στο Μουντιάλ του 1994.

Δεν υπάρχει ποδοσφαιρόφιλος που να μην γνωρίζει. Όποια κι αν ήταν η ηλικία του το 1994, ξέρει τι έγινε στο Μουντιάλ των ΗΠΑ.

Η Ελλάδα έδωσε το παρών σε Παγκόσμιο Κύπελλο για πρώτη φορά στην ιστορία της, μια πρόκριση που ήρθε για να διώξει ένα απωθημένο δεκαετιών.

Οι ομογενείς των ΗΠΑ υποδέχθηκαν παίκτες και προπονητή σαν ήρωες και στάθηκαν δίπλα τους σε κάθε ματς του ομίλου, στη Μασαχουσέτη και στο Σικάγο.

Η γιορτή έγινε φιάσκο, το όνειρο μετατράπηκε σε εφιάλτη. Η Ελλάδα γνώρισε τρεις ήττες, χωρίς να σκοράρει.

Τα τέρματα ήταν 0-10, που γέννησαν τη γνωστή φράση για το “4-4-2”: φάγαμε τέσσερα από την Αργεντινή, τέσσερα από τη Βουλγαρία και άλλα δύο από τη Νιγηρία.

Είκοσι οκτώ χρόνια μετά από εκείνο το καλοκαίρι, ήρθε η ώρα να δούμε τι συνέβη σ’εκείνες τις “μαύρες” αναμετρήσεις.

• Ήταν η Ελλάδα τόσο κακή ώστε να γνωρίσει τρεις ήττες με 0-10 γκολ;
  • Τι κάναμε σε άμυνα και επίθεση;
  • Σταθήκαμε άτυχοι ή απλώς ήμασταν τραγικοί σε όλα;

Το SPORT24 έχει τα γραφήματα και τα δεδομένα της Opta, αυτά που δώσουν απαντήσεις, αλλά και ένα νοσταλγικό ταξίδι στο παρελθόν.

Αργεντινή – Ελλάδα 4-0

Η Ελλάδα απέναντι στον Μαραντόνα. Εφιάλτης από το 2ο λεπτό. Ο Μπατιστούτα άνοιξε το σκορ στην πρώτη επίθεση του αγώνα και έκανε το 2-0 ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα.

Ο Μαραντόνα κάρφωσε την μπάλα στο παραθυράκι και έφυγε προς την κάμερα για τον εμβληματικό πανηγυρισμό, στο γκολ που ήταν και το τελευταίο του με τη φανέλα της Αργεντινής, ο Μπατιστούτα έγραψε με πέναλτι στο 90’ το 4-0.

Οι τελικές και τα expected goals στο Αργεντινή - Ελλάδα του 1994
Οι τελικές και τα expected goals στο Αργεντινή – Ελλάδα του 1994

Κι όμως, η σούμα των xGoals λέει Αργεντινή – Ελλάδα 1.8-0.5. Το πέναλτι “αξίζει” 0.75, οπότε η εικόνα των ευκαιριών ήταν στο 1.0 – 0.5. Όχι πως η Εθνική είχε ανταγωνιστική εικόνα στο χορτάρι ή πως άξιζε πολλά περισσότερα, αλλά δεν είναι πως οι αντίπαλοί μας έχαναν τη μία μεγάλη ευκαιρία μετά την άλλη.

Βέβαια, με προβάδισμα από τόσο νωρίς και 2-0 ημίχρονο, η Αργεντινή δεν είχε λόγο να φορτσάρει. Τελικά, όμως, το 4-0 ήταν αποτέλεσμα φοβερών εκτελέσεων, όχι κραυγαλέων ευκαιριών.

Ίσως και θέμα τερματοφύλακα, αλλά αυτό θα το δούμε στην πορεία.

Βουλγαρία – Ελλάδα 4-0

Ίδιο σκορ, παρόμοια εξέλιξη. Η Εθνική βρίσκεται πίσω στο σκορ από νωρίς, με το πέναλτι που καταλογίστηκε όταν ο Αλεξούδης έπιασε την μπάλα με τα χέρια, και έχει μια καλή στιγμή με κεφαλιά του…

Διαβάστε τη συνέχεια: sport24.gr