Ιδανικός αυτόχειρας ο ΠΑΟΚ, δωρίζει βαθμούς στους αντιπάλους του

Αθλητικα

Ο ΠΑΟΚ δωρίζει βαθμούς στους αντιπάλους του με γκολ που δέχεται στις καθυστερήσεις και οπισθοχωρεί ολοένα και περισσότερο στην βαθμολογία της Super League. Ο Σάββας Τζιομπάνογλου γράφει για το νέο σοκ στη Λειβαδιά.

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύεται να πετύχει γκολ και όταν τα καταφέρνει δεν μπορεί να κρατήσει το προβάδισμά του στο σκορ. Όπως και στην Κρήτη και στη Λειβαδιά δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις στη μια και μοναδική φορά που ο αντίπαλός του έφερε κόσμο στην περιοχή του σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο και του στέρησε τη νίκη.

Είναι θέμα ψυχολογίας; Είναι θέμα κακής νοοτροπίας; Είναι θέμα τύχης; Ό,τι κι αν συμβαίνει, φαίνεται ότι λύση δεν βρίσκεται και όσο το ίδιο μοτίβο συνεχίζεται θα κοστίζει στον Δικέφαλο σε βαθμούς, σε ψυχολογία, αποτελώντας τροχοπέδη στη δουλειά που γίνεται στις προπονήσεις.

Η ομάδα του Λουτσέσκου συνεχίζει να αδυνατεί να κερδίζει μακριά από το γήπεδό της και όσο δεν μπορεί να πάρει τρίποντα χάνει θέσεις στη βαθμολογία. Τελευταία της νίκη παραμένει αυτή απέναντι στη Λαμία την 4η αγωνιστική κι εδώ κι έναν μήνα το τρίποντο…αγνοείται.

Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό και με τους γηπεδούχους όχι μόνο να ισοφαρίζουν, αλλά να βρίσκουν την άμυνα του Δικεφάλου εκτεθειμένη και στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων και να τον απειλούν ακόμη και με ήττα, το πρόβλημα δείχνει να είναι ακόμη μεγαλύτερο.

Ο Ρουμάνος τεχνικός κι η ομάδα του βρίσκονται και πάλι σε ένα κακό φεγγάρι και όπως είπε και ο προπονητής του Δικεφάλου τίποτα από όσα κάνει δεν του βγαίνει. Μια δήλωση που είχε κάνει και πέρυσι σε εκείνον τον καταστροφικό Νοέμβριο, με τη διαφορά ότι φέτος δεν υπάρχει η δικαιολογία των πολλών συνεχόμενων αγώνων.

Στο σημερινό κάζο ούτε καν το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ είναι μια νέα ομάδα μπορεί να σταθεί ως δικαιολογία για το γεγονός ότι οπισθοχώρησε όταν βρήκε το γκολ που του έδωσε το προβάδισμα, ρίσκαρε και πέταξε άλλους δυο βαθμούς.

Κι αυτό διότι τελείωσε το παιχνίδι έχοντας όλους σχεδόν τους έμπειρούς του στον αγωνιστικό χώρο και θα έπρεπε να δείξει διαφορετική αγωνιστική νοοτροπία.

Επαναλαμβάνεται το ίδιο μοτίβο

Ακόμη κι η ατυχία του Βιεϊρίνια που έγινε αλλαγή στην αλλαγή και έφερε σε θέση αριστερού ακραίου αμυντικού τον Άντριγια Ζίβκοβιτς (που κάνει το φάουλ από το οποίο προήλθε το γκολ της ισοφάρισης και στην επόμενη φάση ανατρέπει τον Μουτίνιο) δεν μπορεί να εξηγήσει πλήρως αυτό που συμβαίνει.

Άλλωστε, την ίδια ταραχή στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ την παθαίνει κάθε φορά που βρίσκεται μπροστά στο σκορ, όταν ένας αγώνας του πηγαίνει προς τη λήξη του.

Στην Κρήτη ήταν ο Λύρατζης που έδωσε ένα εύκολο κόρνερ από το οποίο ο Διαμαντής βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή του ΠΑΟΚ και με κεφαλιά έγραψε το τελικό 1-1.